Koło Barw. Jak zestawiać kolory?

 

Zjawisko percepcji kolorów stanowi zagadnienie niesamowicie złożone oraz szalenie subiektywne. Jestem przekonana, że poproszeni o wyobrażenie sobie koloru zielonego, każdy zwizualizowałby w swojej głowie inny obraz. Niektóre z nich byłyby jaskrawe, przypominające zielone, dojrzałe jabłko, inne stonowane, podobne do oliwki, wpadające w brąz, jeszcze inne subtelnie przełamane żółcieniem, szarością, czerwienią. Przykłady można mnożyć, jednak nie możliwość wykreowania w naszej wyobraźni niezliczonej ilości kolorów jest najważniejsza. Najbardziej istotne jest to, że nasze skojarzenia wynikają z doświadczeń a doświadczenia oraz przekonania będą miały wpływ na odbiór większości barw oraz bezpośrednie przełożenie na upodobania.

 

Aby móc zdefiniować granicę danego koloru, a przez to uniknąć wielu nieporozumień na tej płaszczyźnie, poszczególnym odcieniom nadano określone parametry, które pozwalają na ich bardziej precyzyjne  zdefiniowanie. Odbywa się to na podstawie określenia jego właściwości takich, jak chociażby temperatura, nasycenie, czy też odcień. Nieograniczona możliwość definiowania kolorów daje nam ogromne możliwości kreowania przestrzeni za pomocą tego narzędzia. Daje nam również nieograniczoną możliwość pomyłek i błędów jeśli chodzi o wybór kolorów pasujących do siebie.

 

Niezwykle pomocnym okazuje się być koło barw. Z pozoru dość enigmatyczne, po przestudiowaniu i zrozumieniu, możemy wyczytać z niego naprawdę wiele przydatnych informacji. Pierwszy wykres kołowy kolorów powstał w 1666 r. i wtedy waśnie przybrał najprostszą z możliwych form.

Trzy kolory podstawowe (żółty, niebieski, czerwony), od których wszystko się zaczyna. Pomiędzy nimi te, powstałe z ich połączenia (zielony, fioletowy, pomarańczowy)– zwane pochodnymi.

Koło Barw

  

Te kolory, które zlokalizowane są naprzeciw siebie, nazywane są dopełniającymi i to właśnie one, kontrastują najbardziej. Zestawienie ich ze sobą będzie przyciągać wzrok obserwatora i skupiać uwagę na zaakcentowanym w ten sposób fragmencie. Jeśli więc zależy nam na takim efekcie, powinniśmy wziąć pod uwagę zestawienie zieleni z czerwienią, żółcieni z fioletem, czy chociażby odcieni niebieskiego z pomarańczowymi. Zbyt duża ilość kolorów dopełniających,( jeśli mamy do czynienia z dwiema parami kolorów dopełniających, takie zestawienie nazywamy kolorami podwójnie komplementarnymi) może jednak wprowadzić chaos, dlatego też używając ich, zwłaszcza w przypadku, gdy mamy do czynienia z wysokim natężeniem koloru, powinniśmy być ostrożni. Bezpieczniej jest, gdy jeden z nich będzie pełnił funkcję akcentu kolorystycznego, drugi, zaś ze względu na mniejsze natężenie, będzie stanowić ciekawe, dopełniające tło.

 

Decydując się na monochromatyczne połączenie, powinniśmy skupić się na jednym kolorze, który zestawiać będziemy z odcieniami ulokowanymi w obrębie wybranego wycinka koła barw. Zestawienie takie będzie harmonijne, stonowane i mamy pewność, że kolory te będą dobrze wyglądać w swoim towarzystwie. Zbyt duża ilość monochromatycznych elementów może przytłoczyć, dlatego też warto w niektórych sytuacjach zdecydować się na przełamanie całej kompozycji.

Jeśli chcemy być pewni, że wybrane przez nas zestawienie będzie dobrze wyglądało, możemy zdecydować się na dwa kolory, które zlokalizowane są w bliskim sąsiedztwie. W takim przypadku będziemy mieć pewność, że odcień do którego szukamy dopełnienia będzie zawierał domieszkę koloru sąsiadującego, a to właśnie znalezienie kolorów zawierających wspólny mianownik, gwarantuje harmonijne połączenie.

To, jaki efekt uzyskamy będzie pochodną naszych założeń, wiedzy na temat właściwości kolorów oraz wrażliwości na odbiór barw. Powinniśmy wiedzieć, jaki efekt chcemy uzyskać, jakie elementy wnętrza, kompozycji wyróżnić i pokazać, które z nich ukryć, wykorzystując informacje dotyczące koła kolorów i ich cech. Umiejętność kreowania przestrzeni kolorem, tworzenia odpowiedniego klimatu to potężne narzędzie.

 

Autor: Magdalena Majerowska - Interior Designer

Zainteresował Cie artykuł?

Przeczytaj więcej w jedynym magazynie o wnętrzach biurowych HELIKON Office Trends

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

O co chodzi z tymi kolorami? Jakie mają cechy, jak je łączyć. Zobacz jak posługiwać się kołem barw, by w sposób świadomy dokonywać wyborów związanych z kolorami w Twoim wnętrzu.

Wróć