5 razy TAK dla roślin w biurze

Rośliny w biurze

Roślinność w biurach jest nie tylko miłą dla oka dekoracją, ale także posiada szereg innych właściwości, które bardzo korzystnie wpływają na wydajność pracowników.

Często jednak są pomijane w tego typu aranżacjach. Czas to zmienić!

Dlaczego więc warto?

Rośliny naturalnym lekiem uspokajającym.

Na to jak zieleń jest korzystna dla naszego samopoczucia możemy sami się przekonać, gdy pod koniec zimy, w szarugę wpadamy w melancholię, a gdy przychodzi wiosna i wszystko budzi się do życia, to nasze samopoczucie natychmiast się poprawia.
Umieszczając rośliny w biurze, a w szczególności blisko swojego stanowiska pracy sprawimy, że będą działać na nas kojąco, relaksująco i pobudzająco.

Rośliny zwiększają produktywność.

Z badań naukowców z University of Queensland w Australii wynika, że w biurach wypełnionych roślinnością zwiększa się produktywność pracowników nawet o 15%. Dzieje się tak dlatego, że wśród rzeczy „naturalnych” czujemy się komfortowo i mamy wrażenie, że jesteśmy otoczeni domową atmosferą. Wyniki tych badań zaprzeczają popularnej dotychczas tezie, że „mniej znaczy więcej” we wnętrzach.

Rośliny detoksykują powietrze.

Rośliny produkują tlen i oczyszczają powietrze, obniżają stężenie lotnych związków chemicznych (volatile organic compounds VOCS). Redukują także lotne związki organiczne, takie jak alkanol i aldehydy, które znajdują się w materiałach do wyposażenia wnętrz czy materiałach budowlanych. Ma to szczególne znaczenie w pomieszczeniach biurowych, gdzie otaczają nas sprzęty elektroniczne i drukarki, które wydzielają szkodliwe substancje. Wiele roślin nawet je pochłania, dzięki czemu przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na astmę, alergię czy nawet na nowotwory.

Rośliny redukują i wchłaniają.

Wchłaniają wyładowania elektrostatyczne, elektryczne, również kurz, który jest częstą przyczyną uaktywniania się alergii, chorób skórnych oraz zapalenia spojówek.

Rośliny zmniejszają poziom hałasu.

Hałas jest największym „przeszkadzaczem” podczas pracy, szczególnie wtedy, gdy musimy się skoncentrować. Gdy panuje chaos na poziomie 50 decybeli, rośliny potrafią go obniżyć o nawet 5 decybeli. Im więcej roślin w biurze będzie się znajdowało, tym mniej będzie nam dokuczał hałas.

Rośliny należy wybierać takie, które nie wymagają szczególnej pielęgnacji ani dużej ilości światła słonecznego. Świetnie sprawdzają się palmy, sukulenty, paprocie. Do nowoczesnych biur można umieścić draceny. Dobrze będą się też prezentować rośliny z rodziny fikusów oraz peperomie i filodendrony. Przy wyborze roślin doniczkowych pamiętajmy też o doborze doniczek pasujących do wnętrza.

Autor: Sylwia Troniarz, Projektant.

Wróć