Ładne czy funkcjonalne?

Czym jest i czym nie jest współczesny design. Czy wszystko musi być tylko ładne? A może warto żeby było funkcjonalne i tym bardziej ergonomiczne? Trochę teorii o rzeczach.

Wpisując w wyszukiwarkę hasło „ładny fotel biurowy” czy „wygodny fotel biurowy", pojawiają nam się różne, czasem bardzo zaskakujące wyniki. Oczywiście wyszukiwarki internetowe, jak i pozycjonowanie wyników, zależy w dużej mierze od czynnika ludzkiego. Natomiast, aby mówić o czymś że jest „ładne” lub „brzydkie”, „wygodne” czy nie, warto na początku przybliżyć definicję kilku pojęć.

Piękno.

Czym więc jest teoria piękna? Piękno polega na doborze proporcji i właściwym układzie części. Jeszcze dokładniej: na wielkości, jakości i ilości części oraz na ich wzajemnym stosunku. Ogólnie rzecz biorąc, piękno jest odczuwalne bardzo subiektywnie. To jak zostaliśmy wychowani, czym mamy dobre skojarzenia, ma duży wpływ na późniejsze postrzeganie piękna. Dlatego nigdy nie można stwierdzić, że coś jest ładne i zakładać, że np. w danej grupie osób, wszystkie one będą zgodne.

Cytując słowa polskiego projektanta - Tomasza Rygalika: Design, nie jest sztuką udziwniania rzeczy. To że coś wygląda dziwnie, nie oznacza że jest dizajnerskie. Nie oznacza to też, że coś jest: drogie, rzadkie, czy właśnie ładne.”

Ale wracając do definicji, czym jest design? Ponownie cytując T.Rygalika: „Wszystko co nas otacza, zostało przez kogoś zaprojektowane. Wszystko jest designem. Pytanie, czy rzeczy zaprojektowane przez człowieka są funkcjonalne? To jest tak naprawdę sztuka tworzenia rzeczywistości. Rzeczy pospolitych, dobrych i przemyślanych.”

Design

oznacza myślenie projektowe, czyli szerzej mówiąc jest to skupienie się na potrzebach użytkowników. Dobry projekt, który jest wynikiem myślenia projektowego, możemy osiągnąć poprzez: obserwację, naukę i doświadczenie. Założyciele portalu Design Thinking wyodrębnili 5 etapów poprzedzających finalny produkt, m.in.: empatyzację, definiowanie problemu, generowanie pomysłów, budowanie prototypów, testowanie. Dopiero przechodząc te etapy, możemy osiągnąć cel jakim jest funkcjonalny produkt.

Funkcjonalność.

Czym zatem jest funkcjonalność? Na pewno jest to zbiór cech takich jak: przydatność, użyteczność, ergonomiczność.

Funkcjonalny, oznacza również:

  • dobrze spełniający swoją funkcję

  • praktyczny

  • użyteczny

Ergonomia

jest to dziedzina wiedzy zajmująca się dostosowaniem pracy do możliwości psychofizycznych człowieka; współcześnie w szerszym ujęciu – zastosowanie informacji naukowych dotyczących ludzi do projektowania obiektów, systemów i środowiska na potrzeby człowieka.

Biorąc pod uwagę ilość czasu, spędzonego w pozycji siedzącej, powinniśmy stosować minimum kilka minut pracy przy oraz gimnastykować się podczas tych przerw.

Istotnym elementem jest także prawidłowa pozycja przy pracy z komputerem stacjonarnym, jak i również z laptopem. W miarę możliwości często zmieniajmy pozycję, tak aby nie przeciążać ciała i utrzymujmy ją możliwie zbliżoną do pozycji naturalnej.

Jak designerskie rzeczy wyglądają w praktyce.

Przykładem produktu powszechnie uznawanego za „dizajnerski”, aczkolwiek niefunkcjonalnego jest znana wyciskarka Juicy Salif - ikona designu, projektu Philippe Starck. Przedmiot ten jest niefunkcjonalny, z racji tego że sok wyciskany, trafia bezpośrednio do szklanki, bez sitka oddzielającego pestki. Osoby które używały wyciskarki, często narzekały na brak stabilności urządzenia. Ponadto firma Alessi wyprodukowała na 10-lecie pozłacane wyciskarki, które nie spełniały swojej funkcji, ponieważ złoto wchodzi w reakcję z kwasem.

Z kolei przenosząc się do przestrzeni biurowej możemy znaleść meble, które są nie tylko designerskie ale i funkcjonalne. Dziś bowiem wiele jest foteli i biurek spełniających wymagania ich użytkowników. Fotele nie tylko są kolorowe i ładne, to przedewszystkim zapewniają komfort i wygodę stosowania na co dzień, często przez wiele godzin. To samo tyczy się biurek. Najnowszym hitem dostosowanym do rozmaitcyh potrzeb są biurka z regulowaną wysokością blatu. Umożliwiają nie tylko wygodną pracę siedzącą, dopasowaną do wzrostu, dają także możliwość pracy na stojąco, co daje odpocząć plecom i nie tylko.

Pamiętać należy o dostosowaniu innych elementów wyposażenia, które powinny być do nas dopasowane, aby użytkowanie ich było wygodne i zdrowe.

 

Autor: Agata Kuflińska, Interior Designer

Wróć